W sobotę 18.02.2017 r. zakończyła się zasadnicza część Zimowego Maratonu Na Raty. W siódmym i zarazem ostatnim zasadniczym biegu wzięło udział 44 zawodników.

IMG_2758

Wraz z ZiMNaRem kończy się również zima. Śnieg, który pokrywał trasę zawodów w większości stopniał pozostawiając po sobie mokrą maź lub wielkie kałuże pełne lodowatej wody. Ziemia nie zdążyła jeszcze rozmarznąć więc pod mazią i na dnie kałuż często można było natknąć się na lód. Pokonanie trasy w takich warunkach nie należało do przyjemności. Zawodnicy musieli bardzo uważać na nierówności i „ślizgawki niespodzianki”.

IMG_2764

Utrata równowagi a nawet upadek nie należały do rzadkości, Biegacze szybko przekonywali się, że wodoszczelne buty to mit i po pierwszym kilometrze przestawali omijać najbardziej mokre miejsca. Na drugim okrążeniu nawet najgłębsze kałuże dla nikogo nie miały tajemnic. Mimo niesprzyjających warunków bieg był dużo łatwiejszy od poprzedniego.

IMG_2835

Kilku zawodników pobiło swoje rekordy trasy. Widocznie regularne treningi przyniosły znaczną poprawę formy. Zawodnicy, którzy wystartowali mimo, że mieli już zaliczone 6 biegów niezbędnych do ukończenia zawodów, znacznie poprawili czas liczony do klasyfikacji generalnej. Do końcowej klasyfikacji zalicza się 6 najlepszych wyników.

IMG_2784

Zwycięzcą siódmego etapu po raz trzeci został Krzysztof Żebrowski z KS Maków Biega (23:34). Drugie miejsce zajął Michał Makowski z AZS-AWF Warszawa (24:19). Dla Michała był to najszybszy bieg w całej edycji, swój najlepszy czas poprawił o minutę i sześć sekund. Tym mocnym akcentem Michał postawił kropkę nad „i” zdecydowanie zwyciężając w klasyfikacji generalnej całych zawodów. Na trzecim miejscu podium stanął Cezary Jaroszewski z Zakocia (27:52) bijąc swój rekord trasy o 39 sekund.

IMG_2820

Wśród kobiet kolejne zwycięstwo zanotowała Marta Ruszczyńska (35:17) z Bogatego reprezentująca KS Maków Biega. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Olkowska (35:42) również z KS Maków Biega. Na trzecim miejscu metę przekroczyła Anna Urbaniak (36:16) z Jednorożca, która w klasyfikacji generalnej obroniła miejsce liderki i zwyciężyła w całych zawodach.

IMG_2830

W kategorii mundurowej po raz kolejny najlepiej poradził sobie Tomasz Kacner (38:22) z TAEKWONDO COBRA. Jednak w generalce zajmuje on drugą lokatę ustępując miejsca Mariuszowi Dąbkowskiemu (50:27) z Goworowa. Mariusz przebiegł więcej etapów w terminie zasadniczym. Więcej miał również w plecaku, który ważył ponad 26 kg.

IMG_2834

Zasadnicza część zawodów została zakończona. Zawodnicy, którzy przebiegli 6 etapów liczących po 7 km pokonali w sumie dystans maratonu – 42 km i zostali zaliczeni do klasyfikacji generalnej. Zawodnikom, którzy brali udział we wszystkich 7 etapach do generalki zaliczono 6 najlepszych wyników.

Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej:

1. Michał Makowski – CIECHANÓW, AZS-AWF Warszawa (2:44:22)

2. Piotr Goś – Przejmy (3:07:37)

3. Tomasz Budniak – KB TKKF Promyk Ciechanów (03:09:40)

Kobiety:

1. Ann Urbaniak – Jednorożec (3:34:38)

2. Marta Ruszczyńska – Bogate, KS Maków Biega (3:36:23)

3. Wiktoria Olkowska – KS Maków Biega (3:47:37)

Kategoria mundurowa:

1. Mariusz Dąbkowski – Goworowo (5:05:30);

2. Tomasz Kacner – TAEKWONDO COBRA (3:57:31)

IMG_2761

Dla zawodników, którzy nie mogli uczestniczyć w poprzednich etapach, w najbliższą sobotę rozegrany zostanie etap dodatkowy. W klasyfikacji generalnej ci zawodnicy zajmą miejsca za wszystkimi, którzy ukończyli zawody w terminie zasadniczym. Tradycyjnie po ostatnim biegu odbędzie się uroczysta dekoracja zwycięzców oraz wręczenie pamiątkowych medali wszystkim zawodnikom. Po części oficjalnej biegacze będą świętować zakończenie ZiMNaRa przy ognisku.