Kolejna 7. edycja Zimowego Maratonu Na Raty ruszyła w Święto Trzech Króli 06.01.2018 r. Piękna słoneczna pogoda i ciepły, jak na tę porę roku dzień przyciągnęły liczną grupę żądnych wrażeń śmiałków. Na starcie pierwszego etapu stanęło 65 zawodników.

IMG_6803

Silną grupę stałych bywalców ZiMNaRa wsparło kilkunastu debiutantów. Nie zabrakło również reprezentantów młodszego pokolenia. Młodsi zawodnicy mieli możliwość rywalizacji na krótszej trasie, ale nie wszyscy z niej skorzystali.

IMG_6909

Kilku młodzieńców ambitnie wystartowało na pełnej trasie liczącej 7 km i jak się okazało osiągnęli doskonałe rezultaty wzbudzając ogromny szacunek wśród starszych kolegów.

IMG_6916

Warunki atmosferyczne sprzyjały zawodnikom. Piękne słońce i praktycznie brak wiatru, co bardzo rzadko się zdarza na otwartej przestrzeni lotniska, zachęcały do wysiłku fizycznego. Doskonałe warunki docenili również członkowie aeroklubu, którzy od świtu doskonalili umiejętności pilotażu . Samoloty startujące i lądujące na pasie tuż obok biegnących zawodników stanowiły dodatkową atrakcję.

DSC_0018

Trasa biegu nie sprawiała większych trudności. Płaska i miękka nawierzchnia płyty lotniska stanowiła doskonałe podłoże dla biegaczy. Tylko w kilku miejscach trasy pojawiły się kałuże i błoto co sprawiło, że buty biegaczy straciły nieco wizualnych walorów.

IMG_6840

Zwycięzcą pierwszego etapu został ubiegłoroczny lider ZiMNaRa Michał MAKOWSKI z Ciechanowa reprezentujący 2.ORel Przasnysz. Pokonanie 7 km trasy zajęło mu 27 minut i 35 sekund. Drugi do mety dotarł Michał PRAGACZ reprezentujący Wybrzeże Klatki Schodowej z czasem 27:58. Na trzecim miejscu podium stanął Kamil Ślusarski z Chorzel (29:49).

DSC_0086

Wśród pań najlepiej poradziła sobie debiutująca w ZiMNaRze Justyna Śliwiak z TKKF Promyk Ciechanów. Zawodniczka dosłownie deptała po piętach męskiej czołówce. Do mety dotarła na 6 pozycji pokonując trasę w 30 minut i 23 sekundy.

DSC_0020

Druga z pań Anna Urbaniak z „Jednorożec robi co może” linię mety przekroczyła po 34 minutach i 46 sekundach. Zawodniczka dobrze nam znana z poprzednich edycji jak zwykle błyszczy formą i genialnie motywuje innych biegaczy. Grupa z Jednorożca, której Ania przewodzi rozrasta się w niesamowitym tempie i coraz liczniej zasila grono uczestników okolicznych imprez biegowych. Reprezentanci „Jednorożec  robi co może” stanowią największą zorganizowaną grupę uczestników ZiMNaRa.

DSC_0068

Trzecie miejsce wśród pań zajęła reprezentantka KS Maków Biega Marta Ruszczyńska z Bogatego (38:17). Marta, której forma i dobry humor nigdy nie opuszczaj metę przekroczyła tradycyjnie z uśmiechem na ustach bez jakichkolwiek objawów zmęczenia.

DSC_0080

W kategorii mundurowej wystartowało 2 zawodników Mariusz Dąbkowski z Goworowa i Andrzej Grabowski z G-TEAM. W tej konkurencji zawodnicy obowiązkowo musieli ubrać mundur oraz plecak ważący co najmniej 5 kg.

DSC_0045

Zawodnik z Goworowa dość osobliwie zinterpretował zapisy regulaminu i zapakował do plecaka 22 kg – tak na wszelki wypadek żeby nie było za mało. Jak twierdzo po co biegać z obciążeniem 5 kg jeśli można zabrać 22 kg…. Mariusz za tydzień startuje w półmaratonie komandosa więc zabraknie Go w II etapie  ZiMNaRa ale będziemy mu kibicować.

IMG_7059

Oprócz zwycięzców spore uznanie wzbudził jeden z młodszych zawodników Damian Urbaniak. Ten trzynastolatek z „Jednorożec robi co może” stanął do rywalizacji z dorosłymi zawodnikami na pełnym dystansie 7 km. Trasę pokonał w nieco ponad 35 minut zostawiając daleko w tyle zdecydowaną większość biegaczy. Do mety dotarł na 21 pozycji.

IMG_6963

Najmłodszym zawodnikiem w stawce był również reprezentant „Jednorożec robi co może” Krzysztof Borczak z miejscowości Szla. Zawodnik urodzony w 2009 roku zmierzył się z 3,5 kilometrową trasą ZiMNaRa. Do samej mety ostro rywalizował ze starszą o 2 lata siostrą Aleksandrą i końcową linię przekroczyli jednocześnie po 25 minutach i 46 sekundach.

IMG_6902

Jak widać nowe pokolenie zawodników  jest na dobrej drodze by wkrótce zastąpić starszych kolegów i ustanawiać nowe rekordy.

IMG_6864

Po zakończeniu biegu zawodnicy z „Jednorożec robi co może” zrobili niespodziankę koleżance z klubu – Marzenie Długołęckiej, która obchodziła właśnie urodziny. Było głośne 100 lat,  szampan i życzenia od wszystkich zawodników ZiMNaRa.

IMG_7032

Kolejny etap zawodów  w najbliższą sobotę 13.01.2018 r. o godzinie 10.00. Lista startowa nadal jest otwarta. Zapraszamy do udziału.

IMG_6859

W czasie następnego biegu będzie prowadzona akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W biegu wezmą udział wolontariuszki z puszkami, które będą prowadziły zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP.

DSC_0038

Zapraszamy również na bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Przasnyszu – 14.01.2018 r. Informacje o biegu na stronie: www.wosp.biegiprzasnysz.pl.

IMG_6815