Piąta edycja Zimowego Maratonu Na Raty w Przasnyszu rozpoczęta. Pierwszy etap rozegrano 09.01.2016 r. w prawdziwie zimowej aurze. Co prawda słupek rtęci przekroczył 0 stopni, a śnieg ledwie przykrył nawierzchnię przasnyskiego lotniska, ale wśród uczestników panowała prawdziwa zimowa atmosfera.

IMG_3483

Szczególnie mocno zimę poczuł  jeden z uczestników – Tomasz KACNER i jego dzieci. Tomek zorganizował kulig dla syna, którego ciągnął na sankach przez całą trasę. W tym czasie jego córka ku uciesze wszystkich zawodników ulepiła bałwana .

IMG_3515

W biegu wystartowało 47 zawodników, w tym 5 kobiet. Warunki biegowe jak na ZiMNaRa były dość sprzyjające. Tradycyjnie najbardziej dokuczał wiatr, który na otwartej przestrzeni lotniska okazał się dużo silniejszy niż mogło by się wydawać.

IMG_3332

Rozpuszczający się pod nogami śnieg również nie ułatwiał biegu. Z każdym krokiem nawierzchnia robiła się coraz bardziej śliska. Większość zawodników brała już udział w poprzednich edycjach ZiMNaRa i przywykli do silnych wiatrów, mrozów i zasp śnieżnych, więc dzisiejsze warunki oceniali na wyborne.

IMG_3045

Pierwszy etap część zawodników potraktowała rozruchowo i trasę pokonali rekreacyjnie delektując się towarzystwem i atmosferą. Nie brakowało jednak zawodników, którzy od razu przystąpili do ostrej rywalizacji. Szczególnie było to widoczne w czołówce.

IMG_3057

Dwóch pierwszych zawodników już od startu narzuciło zabójcze tempo, a potem tylko przyspieszali, zostawiając całą stawkę daleko za sobą. Rywalizacja była tak zażarta, że żaden nie dał za wygraną do samego końca. W efekcie linię mety jednocześnie przekroczyli Michał MAKOWSKI z Ciechanowa reprezentujący AZS-AWF Warszawa oraz Daniel MOCEK z Dobrzankowa reprezentant MKS DURASAN Płońsk. Obaj zawodnicy stanęli na pierwszym miejscu podium z czasem 22 minuty i 1 sekunda. Jako trzeci do mety dotarł Kamil ŚLUSARSKI z Chorzel pokonując trasę w 23 minuty i 57 sekund.

IMG_3203

Wśród pań najlepsza okazała się Róża CHMIELEWSKA z KS MAKÓW BIEGA (29:43). Róża jak zawsze jest w świetnej formie. Bez problemu wygrała kategorię kobiet, mimo że należała do grona zawodników, którzy biegli „rekreacyjnie”.  Na drugim miejscu podium stanęła Marta RUSZCZYŃSKA z Bogatego (32:30), a na trzecim Katarzyna DEMBIŃSKA z Drążdżewa Nowego (37:02).

IMG_3425

Wszyscy zawodnicy ukończyli pierwszy etap. Przed nimi jeszcze 6 takich biegów. Nastroje w stawce są niezwykle pozytywne, niektórzy startują mimo problemów zdrowotnych, bo nie wyobrażają sobie ZiMNaRa bez nich.

IMG_3477

Lista startowa pozostaje otwarta dla wszystkich chętnych osób, którzy chcą dołączyć do grona uczestników ZiMNaRa. Zgodnie z regulaminem zaległy etap można odrobić w innym terminie. Zainteresowanych zapraszamy do udziału.

IMG_3135

Kolejne zawody w sobotę 16.01.2016 r. punktualnie o 10.00 na przasnyskim lotnisku.

IMG_3410

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA.

IMG_3499